تبلیغات
فناوری اطلاعات-سیاست-ورزش - مطالب اسفند 1395

کسی که دارای عزمی راسخ است جهان را مطابق میل خویش عوض میکند

 این لباس خنکتان می کند

نویسنده :عرفان
تاریخ:دوشنبه 30 اسفند 1395-06:34 ب.ظاخبارعلمی,خبرهای علمی,لباس خنک کننده

محققان دانشگاه استنفورد لباسی تولید کرده اند که به طور مؤثری بدن را خنک می کند.

 آنچه که محققان این دانشگاه ارایه کرده اند نسخه پیشرفته تری از الیافی است که بدن فرد استفاده کننده را از گرمای آزاردهنده محیط مصون نگاه می دارد البته با این تفاوت بزرگ نسبت به محصولات مشابه قبلی که این کار را به طرز مؤثر و به عنوان فناوری ارزان قیمت انجام می دهد.

ویژگی مهم لباسهایی که با این الیاف جدید ساخته می شود این است که حتی در مقایسه با زمانی که از لباس استفاده نمی شود بدن احساس خنکی بیشتری می کند.

به طور کلی استفاده از این لباس جدید برای محیطهایی که اوضاع آب و هوایی آنها همواره گرم و طاقت فرساست منطقی به نظر می رسد، به ویژه در مواقعی که خبری از سیستم تهویه هوای مطبوع هم نیست. با این حال حتی زمانی که چنین امکانی هم وجود داشته باشد استفاده از این لباس انتخابی اقتصادی از حیث مصرف انرژی است.

این محققان که جزئیات یافته خود را در نشریه ساینس منتشر کرده اند معتقدند وقتی که می توان فردی را به جای محیطی که در آن زندگی می کند خنک نگاه داشت این به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی است.

قلب تپنده این فناوری در دو نکته نهفته است. مورد نخست که در واقع ابتکار جدیدی محسوب نمی شود فراهم آوردن شرایطی است که طی آن عرق تولید شده توسط بدن از دل الیاف لباس به راحتی تبخیر شود. اما اقدام محققان در بخش دوم یک نوآوری مهم محسوب می شود.

آنها از مکانیسمی استفاده کرده اند که طی آن گرمای تولید شده توسط بدن به صورت پرتوی مادون قرمز از دل الیاف جدیدی که ساخته اند عبور کند. این به معنای آن است که فردی که چنین لباسی را بر تن کرده در مقایسه با مواقعی که لباسهای معمولی می پوشد تقریبا ۴ درجه فارنهایت احساس خنکی بیشتری کند.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

 کشف ماهی هایی که در خشکی زندگی می کنند

نویسنده :عرفان
تاریخ:دوشنبه 30 اسفند 1395-06:33 ب.ظ  اخبارعلمی,خبرهای علمی ,کشف ماهی

تحقیقات جدید نشان می دهد با گسترش ماهی های مهاجم در آب، برخی گونه های مختلف ماهی ها دو زیست شده اند. به عبارت دیگر آنها بخشی از حیات خود را در خشکی سپری می کنند..

 نخستین ماهی هایی که قابلیت زندگی در خشکی نیز داشتند، ۳۹۰ میلیون سال قبل به وجود آمدند، اما هنوز  ابهاماتی درباره دلیل ورود این موجودات به خشکی وجود دارد.

 

به عقیده دانشمندان دلیل این امر  وجود موادغذایی بهتر، فرار از  شرایط نامساعد در آب یا جهش به خشکی برای گریز از مهاجمان آبی است.

 

 به هرحال محققان دانشگاه نیو ساوث ولز در استرالیا چهار گونه از ماهی های «بلنی» (ماهی های کوچک مناطق استوایی) را کشف کرده اند که دوزیست شده اند. به عبارت دیگر آنها مدتی در ساحل و مدتی در اعماق اقیانوس زندگی می کنند.

 

 این ماهی های کوچک در آب های گرم جزیر کوک در اقیانوس آرام زندگی می کنند. جالب آنکه در این منطقه  بیش از یک گونه ماهی دوزیست شده اند و مدت زمان زیادی را در خشکی زندگی می کنند.

 

 به گفته دانشمندان این ماهی ها دشمنان بسیاری در اقیانوس دارند. بلنی ها طعمه بسیاری از ماهی هایی  می شوند که در مرجان ها زندگی می کنند مانند مارماهی ها.

 

 درهمین راستا محققان پراکندگی دشمنان بلنی را با توجه به تغییرات موج دریا بررسی کردند و متوجه شدند زمانی که دریا مواج است، بلنی ها به سمت صخره های ساحلی می روند. این امر نشان می دهد احتمالا در این وضعیت خطر بیشتری ماهی ها را تهدید می کرده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :30
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  


Admin Logo
themebox Logo