تبلیغات
فناوری اطلاعات-سیاست-ورزش - مطالب آذر 1395

کسی که دارای عزمی راسخ است جهان را مطابق میل خویش عوض میکند

کنترل نسل آینده اسباب‌بازی‌ها با فکر

نویسنده :عرفان
تاریخ:سه شنبه 30 آذر 1395-08:49 ق.ظ


 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,اسباب‌بازی‌

محققان دانشگاه وارویک انگلیس موفق به توسعه یک فناوری شده‌اند که به دستگاههای الکترونیکی اجازه می‌دهد با اتصال تفکرات انسان به سیستم‌های رایانه‌ای، با کمک پالس‌های الکتریکی امواج مغزی فعال شوند.

 برخی از اسباب‌بازی‌های مشهور در فهرست کودکان برای خرید در تعطیلات سال نو شامل خودروهای کنترل از راه دور، بالگرد یا ربات‌های اسباب‌بازی باشند که به زودی با قدرت فکر قابل کنترل خواهند شد.

 

این کار می‌تواند با سطوح مختلف تمرکز انجام شود و برای مثال فرد می‌تواند بر روی رنگ مورد علاقه‌اش تمرکز کند.

 

برای این کار به جای کنترلگر دستی، از یک هدست برای ایجاد رابط بین مغز و رایانه استفاده می‌شود. حسگرهای درون هدست به سنجش پالس‌های الکتریکی مغز در فرکانس‌های مختلف می‌پردازند و هر فرکانس می‌تواند تحت شرایط خاص قابل کنترل باشد.

 

این فعالیت سپس توسط یک رایانه پردازش و تقویت شده و در نهایت به مدار الکتریکی اسباب‌بازی الکترونیکی فرستاده می‌شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شادی روی ماهی ها هم تاثیر دارد

نویسنده :عرفان
تاریخ:سه شنبه 30 آذر 1395-08:48 ق.ظ
 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,ماهی ها

.نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که شادی روی ماهی های سالمون نیز همچون انسان ها تاثیر دارد، به طوری که باعث بهتر شنا کردن آنها می شود.

 افسردگی و اضطراب بر عملکرد و سلامت جسمی انسان ها تاثیر منفی دارد و براساس مطالعه محققان سوئدی، این موضوع در مورد ماهی های سالمون نیز صادق است.

 

آزمایش های محققان سوئدی نشان می دهد که اضطراب ناشی از سفر به محیط ناشناخته می تواند تا حدودی تمایل یک ماهی سالمون را برای مهاجرت از بین ببرد.

 

به واقع، ماهی های جوان سالمون برای رشد، بلوغ و رسیدن به پتانسیل کامل جسمی باید از حومه آب شیرین محل تولد خود به اقیانوس شنا کنند و برای این سفر برخی مشتاق تر از دیگران هستند.

 

مطالعات قبلی تاثیر شدت جریان آب، نور و دما در تحریک یک ماهی سالمون برای مهاجرت را نشان داده بودند؛ اما محققان دانشگاه اومئو در سوئد درصدد بررسی بیشتر برآمدند.

 

آنها برخی از ماهی های سالمون را با داروی اضطراب درمان کردند و با مشاهده تغییر ایجاد شده در میزان گرایش این ماهی ها به مهاجرت، متوجه شدند که ماهی های درمان شده سریع تر شنا کردند و مسافت بیشتری را هم پیمودند.

 

در حقیقت در این آزمایش، ماهی های سالمون در محیط آزمایشگاهی در معرض فرصتی برای مهاجرت در یک رودخانه مصنوعی قرار داده شدند و آزمایش مشابهی هم در رودخانه ای طبیعی در شمال سوئد انجام شد. نتیجه این بود که تمایل به مهاجرت در ماهی های سالمونی که با داروهای اضطراب درمان شده بودند، دو برابر بود.

 

این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


 • تعداد صفحات :31
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • ...  


Admin Logo
themebox Logo